2018 D1 High School All-State Audition Results

Alabama All-State Band is April 19-21, 2018 in Montgomery, Alabama at the Renaissance Montgomery Convention Center.

Piccolo

  1. A. Davies – James Clemens HS

Alternate – –

Flute

Red Band

  1. L. Thom – Huntsville HS
  2. B. Blankenship – Huntsville HS

White Band

  1. M. Clayton – Austin HS
  2. A. Holt – West Limestone

Blue Band

  1. N. Mecikalski – James Clemens HS
  2. K. Applebaum – Huntsville HS

Alternate – A. Heeney – Buckhorn HS

Oboe

  1. D. Harris – Buckhorn HS
  2. R. Bradley – James Clemens HS

Alternate – M. Strand – Sparkman HS

Bassoon

  1. G. Smith – Huntsville HS
  2. J. Dill – Huntsville HS

Alternate – E. Mades – Grissom HS

Clarinet

Red Band

  1. D. Kulick – Hartselle HS
  2. D. McClure – Sparkman HS
  3. L. Rigby – Westminster Christian Academy
  4. M. Emmons – Bob Jones HS

White Band

  1. J. Douglas – Sparkman HS
  2. T. Tidwell – Austin HS
  3. A. Dial – Austin HS
  4. K. Harper – Austin HS

Blue Band

  1. D. Draper – James Clemens HS
  2. E. Hatcher – Grissom HS
  3. O. Batchelor – Sparkman HS
  4. E. Dobbs – James Clemens HS

Alternate

  1. S. Korb – Sparkman HS
  2. C. Mades – Grissom HS
  3. D. Hoffmeyer – Grissom HS

Eb Soprano Clarinet

  1. N. Spence – James Clemens HS

Alto Clarinet

  1. E. Foust – James Clemens HS

Bass Clarinet

  1. J. Richardson – Randolph School
  2. J. Zayas – Sparkman HS

Alternate – E. Clark – James Clemens HS

Contra Bass Clarinet

  1. C. Roberts – Sparkman HS

Alternate – –

Alto Saxophone

Red Band

  1. O. Hernandez – Austin HS

White Band

  1. J. Diaz – Athens HS

Blue Band

  1. G. Collins – Ardmore HS

Alternate – A. Jah – Bob Jones HS

Tenor Saxophone

  1. Q. Moffet – Randolph School
  2. K. Perkinson – James Clemens HS

Alternate – A. Winters – Huntsville HS

Baritone Saxophone

  1. G. Vandeberg – Bob Jones HS

Alternate – E. Bennett – James Clemens HS

Trumpet

Red Band

  1. B. Lukins – Sparkman HS
  2. D. Smithson – West Limestone

White Band

  1. A. Wynn – Ardmore HS
  2. R. Peters – Sparkman HS

Blue Band

  1. T. Blackwell – Huntsville HS
  2. C. Berry – Austin HS

Alternate – C. DeVaney – Sparkman HS

French Horn

Red Band

  1. D Adetona – Mae C. Jemison HS
  2. D. Meyer – Bob Jones HS

White Band

  1. G. Friar – Hartselle HS
  2. A Laney – Austin HS

Blue Band

  1. J. Leviner – Sparkman HS
  2. A. Boles – Huntsville HS

Alternate – T. Charlton – Hazel Green HS

Trombone

Red Band

  1. J. Russell – West Limestone
  2. I. Vasquez – Sparkman HS

White Band

  1. I. Cargile – Grissom HS
  2. A. Edwards – Grissom HS

Blue Band

  1. J. McBee – Sparkman HS
  2. D. Mashburn – West Limestone

Alternate – T. Trees – Sparkman HS

Euphonium

Red Band

  1. D. Kuzy – Grissom HS

White Band

  1. T. Wright – Sparkman HS

Blue Band

  1. T. Sullivan – Brewer HS

Alternate – C. Guida – Randolph School

Tuba

Red Band

  1. C. Batchelor – Sparkman HS

White Band

  1. A. Laney – Austin HS

Blue Band

  1. B. Spurlock – Sparkman HS

Alternate – H. Limbo – Huntsville HS

Percussion

Red Band

  1. S. Yang – Randolph School

White Band

  1. L. Haymon – Athens HS

Blue Band

  1. T. Berry – Austin HS

Alternate – T. Alapati – Randolph School

String Bass

  1. J. Vasquez – Huntsville HS
  2. J. Sweat – James Clemens HS

Alternate – B. West – Alexandria HS

About David Raney 18 Articles
Director of Bands Sparkman High School